Mart 12, 2018

GÜVENLİK KAMERASI

KAMERA SİSTEMİ NASIL OLMALI?

Kamera sistemi kurulmadan önce ihtiyacın doğru analizi size en uygun sistemin tasarlanmasını sağlar. En önemli konu sistemin ne kadar ucuz ya da pahalı olduğu değil ihtiyaçlarınıza ne ölçüde cevap verebildiğidir. 

KAMERA SİSTEMİNİ BELİRLERKEN DİKKAT EDİLMESİ GEREKENLER

  • Sistemin Yapısı:

Kamera sistemleri IP kamera sistemi ve Analog kamera sistemi (AHD, HD-TVI) olarak temelde 2 çeşittir. IP kamera sistemi network kablo (Genelde CAT6), Analog kamera sistemi ise coaxial kablo altyapısı ile çalışır. IP kameralar Analog kameralara göre daha yüksek çözünürlüğe ulaşabilir. Akıllı analiz özelliği ile daha güvenli izleme sağlar. Özel sıkıştırma algoritmaları ile depolama alanından tasarruf ederek daha uzun süre kayıt imkanı sunar. Analog sistemin avantajı ise maliyetinin daha düşük olmasıdır. 

  •  Kameranın Kullanım Yeri

Kameranın iç ortamda mı yoksa dış ortamda mı kullanılacağını belirlemek ve kamera seçimini buna göre yapmak önemlidir. İç mekanlarda genelde tavana monte edilen Dome Kamera tercih edilirken dış mekanlarda Bullet Kameralar kullanılır.

Aynı zamanda dış ortam kameralarını toz, yağmur gibi etkenlerden koruyabilmek için muhafazalı kutu kullanılabilir.

Kamera seçiminde bir önemli etken de kurulacak bölgenin ışık koşullarıdır. Özellikle gündüz ışığın yoğun olduğu yerlerde ışık patlamalarının önüne geçebilmek için özel filtrelere sahip kameralar kullanmak detaylı görüntü elde etmeyi sağlayacaktır.

  • Cihazların Kalitesi:

Ufuk bilişim olarak yalnızca güçlü markalar ve satış sonrası desteği olan ürünleri tercih ederek hem kaliteli sistemler üretmeyi hem satış sonrasında yaşanabilecek olumsuzlukları ortadan kaldırmayı hedefliyoruz.

Kamera sistemi belirlenirken kullanılacak cihazların birbirleri ile uyumlu kalitede olmaları önemlidir. Kaliteli kamera ile düşük kalitede kayıt cihazı ya da kalitesiz kablo kullanmak gibi durumlar beklenenin çok altında bir performansa sebebiyet verecektir. 

Özellikle kamera ve kayıt cihazının birbiri ile uyumlu olması en yüksek görüntü kalitesini sağlayacaktır. Örneğin kullanılan kamera Full HD fakat kullanılan kayıt cihazının Full HD destekli olmaması durumunda görüntü kalitesi beklenenin çok altında kalacaktır. 

Kaliteli bir sistem için diğer bir önemli husus ise satış sonrası desteğin ne kadar güçlü olduğudur. Servisi bulunmayan cihazları kullanmak arıza durumunda mağduriyet riskini ortaya çıkarabilir.